اینجا هم این سوال مطرح می شود  چاپ

تاریخ : پنج‌شنبه 1 مرداد 1394 در ساعت 16:46
خشم صهیونیست‌ها از «دو رویی» فرانسه در منطقه خاورمیانه!در جریان مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 طی سال های اخیر، دولت فرانسه همواره به عنوان حامی اصلی منافع رژیم اسرائیل شناخته شده است. از سوی دیگر، این دولت طی چند ماه گذشته روابط خود را در جنبه های مختلف با کشورهای عرب منطقه توسعه داده است. این راهبرد دوگانه پاریس، اینک اسباب نگرانی خود صهیونیست ها را نیز فراهم آورده است.

به گزارش «تابناک»، روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» امروز با انتشار مطلبی نسبت به رویکردهای جدید دولت فرانسه در منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی کرده و این احتمال را مطرح نموده که ابتکار پاریس در تصویب قطعنامه ای برای تشکیل یک دولت فلسطینی، در نتیجه باجی مخفی باشد که دولت عرب منطقه به فرانسه پرداخته اند تا این کشور را به سمت خود متمایل سازند.

این روزنامه می نویسد در حالی که هم نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور سابق و هم فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فعلی فرانسه خود را به عنوان «دوستان اسرائیل» معرفی می کنند، اما شواهد روزافزونی وجود دارد مبنی بر اینکه پاریس در پشت پرده در حال خیانت به تل آویو است و این کار تحت نفوذ اعراب انجام می گیرد.

در ادامه این مطلب اشاره شده در کتابی با عنوان «فرانسه تحت نفوذ: چگونه قطر کشور فرانسه را به زمین بازی خود تبدیل کرد؟» که سال گذشته منتشر شد، روابط ویژه فرانسه با قطر طی دوره های ریاست جمهوری سارکوزی و اولاند افشا و بر این نکته تأکید شد که از سال 2007، فرانسه در حقیقت به یک دولت اقماری و تابعه قطر تبدیل شده و قطر این کشور و آرای آن را خریده است. 

نویسندگان کتاب مذکور نشان می دهند که چگونه قطر آشکارا بر تصمیم گیری های دولت سارکوزی و اولاند نفوذ داشته است. به این ترتیب، فرانسه در تلاش برای اقتصاد آسیب دیده خود، سیاست خارجی خویش را در راستای تضمین یک دیکتاتوری عرب در منطقه خلیج فارس به کار گرفته که متخاصم ترین دولت عربی در مقابل رژیم اسرائیل و یکی از حامیان تروریسم در سوریه و عراق به شمار می رود. قطر در فرانسه 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده و این کتاب نشان میدهد که چگونه قطر حتی در جریان طلاق سارکوزی از همسر خود سیسیلیا و ازدواج با کارلا برونی، به وی مبلغ سه میلیارد دلار کمک مالی کرد.

در ادامه، یدیعوت آحارانوت این سوال را مطرح می کند که آیا مخالفت با رژیم اسرائیل بهایی است که قطری ها از فرانسه درخواست کرده اند؟ سارکوزی خود را یک دوست واقعی برای اسرائیل نشان می داد، اما اسناد تازه افشا شده ویکی لیکس نشان می دهد که وی بر دولت آمریکا فشار وارد می کرده که در موضوع فلسطین، از اسرائیل حمایت نکند. این «دو رویی» فرانسه هم جالب و هم ناامید کننده است و این چیزی نیست که اسرائیل از این کشور انتظار دارد.

سارکوزی در حال حاضر مشغول تبلیغ برای رسیدن یک قطری به ریاست سازمان ملل پس از بان کی مون است. بر اساس گزارش رسانه ها، سارکوزی همچنین یکی از کسانی بوده که از تلاش قطر برای میزبانی جام جهانی حمایت کرده است. آیا حمایت سارکوزی از پیوستن فلسطین به یونسکو در سال 2011 نیز بخشی از باج پنهانی به قطر بوده است؟ موضع فرانسه در آن زمان بسیار گیج کننده است.

اولاند نیز که نامحبوب ترین رئیس جمهور فرانسه در چند دهه اخیر است، مکرراً از کشورهای منطقه خلیج فارس دیدار کرده است. کتاب مذکور فاش می کند که وی نیز تحت نفوذ قطر فعالیت می کرده است. همین ماه گذشته بود که وی قراردادی 6.3 میلیارد یورویی برای فروش جت های جنگنده فرانسوی به قطر، با این کشور امضا کرد.

اینجا هم این سوال مطرح می شود که آیا اسرائیل بخشی از باج فرانسه به قطر بوده است؟ آیا ابتکار فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل در موضوع فلسطین، بخشی از باج پنهانی این کشور به قطر و عربستان سعودی است؟ سوال اینجاست که چرا فرانسه در مقطع زمانی کنونی این طرح را ارائه کرده و انگیزه اش از این کار چه بوده است؟ اسناد ویکی لیکس به ما می گوید که آنچه آنچه در کاخ ریاست جمهوری فرانسه می بینیم، لزوماً همان چیزی نیست که واقعاً وجود دارد.

این روزنامه صهیونیستی در نهایت نتیجه می گیرد که از حالا به بعد، رژیم اسرائیل به هیچ وجه نباید به حرف فرانسه اعتماد کند؛ تا زمانی که پاریس بتواند چیزی خلاف موارد فوق را اثبات نماید و همچنین نباید اجازه مداخله پاریس در امور رژیم اسرائیل داده شود. 

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.